Skocz do treści

Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk, Białowieża


11.12.2009. O projekcie żubrowym w TVP i telewizji ARTE

W grudniu wyemitowano w Telewizji Polskiej odcinek serialu "Polskie Zwierzęta w niebezpieczeństwie" dotyczący żubra. W filmie wystąpił między innymi dr Rafał Kowalczyk z Zakładu Badania Ssaków PAN.

Krótki opis filmu:

Adresowany do młodzieży cykl poświęcony prezentacji zagrożonych gatunków zwierząt na terytorium Polski. W każdym odcinku autorzy pokazują jeden gatunek zwierząt (z wyjątkiem nietoperzy, które potraktowane zostały jako grupa), zamieszkiwane przez nie środowisko oraz różne przyczyny czy okoliczności zagrożenia gatunku.

W czwartym odcinka będzie mowa o żubrach. To przykład zwierząt, które udało się uchronić przed wyginięciem, czego dowodem zdjęcia żubrów wykonane w Białowieskim Parku Narodowym. Autorzy cyklu wyjaśnią, czy rzeczywiście żubry są już bezpieczne, pokażą też badania naukowe przeprowadzane w Zakładzie Badania Ssaków PAN w Białowieży oraz transport żubrów z południa Polski na północ, do województwa zachodniopomorskiego, w celu zróżnicowania genetycznego gatunku.

18 listopada, niemiecka telewizja ARTE wyemitowała program "Steffens entdeckt - Polen - Europas Letzter Urwald", w którym o badaniach nad żubrem opowiadał dr Rafał Kowalczyk.

© 2011 Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży

Wróć do treści